Akkaraman Koyunu Özellikleri – Yerli Irklar

Yerli koyun ırklarından bahsetmeye başlıyoruz. Akkaraman koyunu özelliklerini ilk konu olarak açmamın sebebi Türkiye’deki en yaygın popülasyona sahip ırk özelliğini taşıyor olması diyebiliriz. İç Anadolu’da çok büyük Akkaraman sürülerine rastlamak gayet olağan bir durumdur (tabi meralarda yaylalarda).

Akkaraman Koyunu Özellikleri - Yerli Irklar

Akkaraman Koyunları Genel Özellikler

Akkaraman koyununun genel özelliklerine bakacak olursak; Yerli ırkların arasında iri yapılı olarak tanımalayabiliriz. Vücutları dar ve uzundur. Sırt hattı düz, bazılarında ise biraz çukurluk olabilir. Baş uzun ve dar, yüz çıplaktır ve üzerinde değişik büyüklükte kâkül (hotoz) bulunur. Koçlarda baş hafif dışbükey şeklindedir. Uzun ve sarkık kulakları vardır. Bacakları yine uzun ve sağlamdır, tırnaklar dayanıklı ve serttir. Vücut rengine gelince, genellikle beyazdır, fakat baş, burun, kulak ve ayaklarda siyah lekeler görülür. Baş, boyun altı ve bacaklar yapağısızdır. Yapağı yapısı kaba-karışık ve seyrektir. Dişiler tamamen boynuzsuz, erkekler ise küçük yapılı yada tam gelişmemiş boynuza sahiptir. Kuyruk yapısı “S” tipi yağlı kuyruktur, yani arkadan bakıldığında üst üste oturmuş üç parça görünümünde bir kuyruktur. Dipte geniş ve büyük bir yağ kitlesi, onun üstünde kalp şeklinde daha küçük ve yağlı ikinci bir parça, en üstte ise yağsız, kıllı ve aşağıya sarkan uzun kısım bulunur.

Akkaraman Koyunu Irka Özgü Özellikleri

En önemli ve yetiştirilmesindeki en büyük etken olan; kötü çevre şartlarına ve hastalıklara karşı dayanıklı olmasıdır. Sağlam yapılı ve kanaatkârdır – her otu verime dönüştürebilir az da olsa – yetersiz bakım ve besleme, farklı ve değişken iklim koşullarında yaşayabilir. Yağlı kuyruk sayesinde, yetersiz besleneceği kış aylarında yaşama gücü yüksektir. Yerli ırkların içerisindeki en uysal ırktır, sevk ve idaresi daha basittir. Sürü psikolojisi gelişmiş, analık içgüdüleri iyidir. Uzun yol yürüyüşlerine dayanmakla birlikte, fakir meradan yararlanma kâbiliyeti gayet yüksektir.

Akkaraman Koyunu Nerede Yetiştirilir

Biraz önce söylediğimiz gibi birçok farklı koşullara uyum sağlayabilen bir ırktır. Fakat yayılma alanı olarak Orta Anadolu’yu ve komşu bölgeleriyle birleştiği alanları ülkemiz için gösterebiliriz.

Akkaraman Koyunu Verim Özellikleri

Kombine bir ırktır. Et ve süt özellikleri ön plandadır.

  • Cidago yüksekliği: Erkekte 75cm, dişilerde 65cm’dir.
  • Vücut uzunluğu: Erkekte 74cm, dişilerde 63cm’dir.
  • Doğum ağırlığı: Erkekte 4.7kg, dişide 4.4 kg’dır.
  • Ergin canlı ağırlığı: Erkekte 65kg, dişilerde 52kg’dır.
  • Günlük canlı ağırlık artışı: Ortalama 250 gr’dır.
  • Laktasyonda süt verimi: 55-60 litredir.
  • Laktasyon süresi: 140 gündür.
  • Yapağı verimi: 2 – 2.3kg’dır.
  • Damızlık yaşı: 14 Ay civarındadır.
  • Kuzu verimi: 1.2’dir.

Akkaraman Koyun Yetiştirme

Ülkemizde Akkaraman koyunu yetiştiriciliği yaygındır söylemiştik. Yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve karlı bozkır iklimine ülkemizde tam manasıyla uyum sağlamıştır. Fazla engebeli olmamak kaydıyla, bitki örtüsü zayıf geniş meralarda gayet tabii yetiştirilebilir. Kar otların üzerini kapatmadığı sürece merada yayılabilir. Karlı kış aylarında kuru ota dayalı, az miktarda dane yemle besleme uygulanabilir. Basit ve düşük maliyetli ağıllarda – cereyanda kalmamaları ve altlarının ıslanmaması koşuluyla – barındırılabilir.

Kangal Koyunu Yetiştirme

Hayvanlar ile ilgili daha fazla bilgi için Hayvan Kategorisine göz atabilirsiniz…

İduk Bitig

Tarih, Bilim, Felsefe, Teknoloji, Spor ve daha aklınıza ne gelirse aradıklarınız artık İduk Bitig adresinde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir