Evde Beslenebilecek Köpek Cinsleri

Hepimizin gerek yalnızlıktan gerek hayvanlara olan sevgimizden evimizde hayvan beslemeyi düşünmüşüzdür. Direkt akla gelen ilk hayvan tabi ki kedi ve köpek. Bizde bugün size evde beslenebilecek köpek cinsleri ni sıraladık..

Bu sıraladığımız köpek cinsleri genelde küçük cinslerden oluşmaktadır. Çünkü büyük köpek cinsleri daha büyük bir alana sahip olmaları gerekmektedir. Yaşadığınız ev büyük ise durum değişebilir fakat benim tavsiyem daha çok küçük cins köpek beslemektir.

Evde Beslenebilecek Köpek Cinsleri

1- Pomeranian Boo

Evde beslenebilecek köpek cinslerinin birincisi benim en çok sevdiğim pomeranian boo cinsi köpeklerdir. Pemeranian cinsi köpeklerin evde beslenebilecek köpek cinsleri ne girme sebeplerinden birisi ise boyutları oldukça küçük olmasıdır. Sadece boyutları değil aynı zamanda oyunculukları ile öne çıkan cinslerdir.

Isırma eğilimleri genelde oyun oynamaya çalıştığı için ısırırlar fakat bir yetişin için çok sıkıntı olacak bir durum değildir, ama küçük çocuklar ile tek başına bırakılmamakta fayda var.

Pomeranian Boo Cinsi köpeklerin boyları ortalama 18-30 cm arasında, ağırlıkları ise 1-3 kg arasındadır. Küçük bir köpeğe kıyasla uzun bir ömru olan bu cinsin ortalama yaşam süresi ise 13-16 yıl arasındadır.

Evde Beslenebilecek Köpek Cinsleri - Pomeranian Boo

2- Beagle

Beagle cinsi köpek eski antik Yunana kadar uzandığı düşünülmektedir. Bu cins bir kökeni tazı olduğu için çok iyi koku alma duyusuna sahiptirler. Ortalama küçük köpek cinslerinin sahip olduğu hastalıklara yakalanabilirler. Bunun dışında ciddi bir sıkça görülmüş hastalıkları bulunmamaktadır.

Küçük sevecen bu beagle adlı cins komik mizacı ve eğlenceğiyle evde beslenebilecek köpek cinsleri listemizde yer almayı hak hazanıyor. Diğer cins olan pomeranian boo cinsinin aksine bu cins çocuklarla oldukça iyi anlaşırlar. Genelde evde beslenen diğer kedi gibi canlılarla pek anlaştığı söylenemez. Fakat küçüklükten beri birlikte yaşadılarsa bu durum değişebilir.

Beagle cinsinin evde beslenebilecek köpekler arasına girmesinin öncü sebeplerden biri tabi ki boyutu. Beagle cinsi köpeklerin boyutları ortalama 33-41 cm, ağırlıkları ise 9-11 kg arasında değişmektedir. Evde beslenebilecek köpekler sırasına yerleştirsek de bu köpek cinsini Av veya Narkotik köpeği olarak sık olarak kullanılır.

Evde Beslenebilecek Köpekler - Beagle

3- Maltesa ( Malta Köpeği )

Malta köpeği diğer bir adıyla maltesa evde beslenebilecek köpek cinsleri konumuzda büyük bir yere sahip. Öncelikle sevecenliği ve tüy dökmemesi ile insanlar evde beslemeyi tercih ediyorlar. Genelde evde beslemek istediğimiz köpek cinsinin öncelikle tüy dökme durumunu inceleriz.İşte bu durumda hiç düşünmeden bu cinsi sahiplenebilirsiniz. Çünkü diğer cinslere göre oldukça az tüy dökmektedir.

İnsanlarda çocuk eğitimi ne kadar önemliyse köpeklerde de bu o kadar önemlidir. Çünkü bu sevecen hayvan iyi eğitilmez ise çok kötü davranışlar sergilediği gözlemlenmiştir. Öncelikle köpeğinizi aşırı sevgi göstermekten uzak tutun.

Bu köpek cinsinin ortalama boyutu 20-25 cm arasındadır. Buda size evde beslenebilecek köpek cinsleri ne uygun olduğunu göstermektedir. Her ufak köpek evde beslenir mi ? derseniz tabi ki hayır fakat benim oyum ufak boyutlu cinslere.

Evde Beslenen Köpekler - Malta Köpeği

4- Pug

Pug cinsi evde beslenebilecek köpek cinsleri listemizdeki benim en sevdiğim köpek cinsidir. Kırışık suratlılığı ile ünlü olan bu köpek bazı kişiler tarafından sevilmese de bence bu listeye girmeyi kesinlikle hak ediyor. Fakat bu köpeğin olumlu yanları olsa da her köpek cinsi gibi pug cinsi köpeğinde olumsuz yönleri bulunmaktadır.

Öncelikle olumlu yönleri sevecen ve ufak boyutlu bir cins olmasıdır. Bunun yanında ise köpek maması yedirmekte hiç zorlanmazsınız. Bazı köpek cinslerinde köpek mamalarını yedirmekte zorlanabilirsiniz fakat pug cinsi köpeklerde bu sorun teşkil etmeyecektir.

Olumsuz yanlarına gelirsek evde beslenebilecek bir cins olsa da çok narin hayvanlardır. Genelde aşırı sıcak veya soğuktan çok çabuk etkilenirler. Yeme alışkanlıklarına dikkat edilmediğinde kilo alma durumları ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle sporlarını ihmal etmeyiniz. En olumsuz durumu ise basık suratlı oldukları için uykularında aşırı derecede horlama durumu yaşanmaktadır. Eğer evde besleyecekseniz başka bir odada yatırmanızı tavsiye ediyoruz 🙂

Fiziksel olarak pug cinsleri yaklaşık 25-30 cm arasındadır. Kilo olarak spor ve beslenmesine dikkat edildiği sürece 6-9 kilo arsında değişebilir.

Evde Beslenen köpekler - Pug

5- Boston Terrier

Bostan Terrier cinsi diğer köpek cinsleri gibi küçük boyutlu ve sevimli bir cinstir. Öncelikle çok iyi bir ev köpeği olarak bilinirler. Masraf ve bakım açısından oldukça tasarruflu bir köpek cinsidirler. Sık sık tüy dökmez ve çok cabuk hastalanmazlar. Fakat düzensiz olarak sağlık bakımları yapılmadığında ciddi sorunlar teşkil edebilir.

Bu cinstede diğer evde beslenebilecek köpek cinsleri gibi eğitim önemlidir. Yoksa sizin sözünüzü dinlemeyip inatçı bir yapıya bürüneceklerdir. Ve bundan geri dönüşün sizin için biraz zor olabilir o yüzden en baştan yüz vermemek lazım. Isırma gibi pek huyları bulunmamaktadır. Rahatlıkla çocuğunuzun yanında besleyebilirsiniz. Ama siz yinede Boston Terrier cinsi köpeğinizi çocuğunuzun yanına yavru olarak sahiplenmenizdir.

Diğer küçük köpek cinsleri gibi Boston Terrier cinsi köpekte spor yapması gerekmektedir. Yoksa şişmanlar ve sağlık sorunları oluşturabilir. Bu konuda köpek maması kalitesi çok önemlidir. Az daha ucuz bir mama alalım diye köpeğinizin sağlığından olmayın sakın.

Fiziksel olarak ise bu köpek cinsi diğer ufak köpeklere göre daha uzundur. Boston Terrier cinsi köpeğin ortalama boyu 38-44 cm, ağırlığı ise 5-10 kg arasında değişmektedir.

Bostan Terrier - Köpek Cinsi

6- Golden Retriever

Her ne kadar evde beslenebilecek köpek cinsleri ne küçük boylu köpekler sıralansa da Golden Retriever cinsi köpek tatlılığı ve akıllı olması gibi önemli özelliklerle listeye girmeyi başarmıştır. Özellikle tanıdık kişilere karşı tutumu oldukça iyidir. Fakat yabancı kişilere de bu tutumda olacak diye bir konu yok, Yeri geldiği yerde bir canavara dönüşebilirler.

Eğitimleri kolay, zeki hayvanlardır. Birçok dalda eğitilebilirler. Sizi dinler ve en kısa sürede eğitimlerini tamamlarlar. Yüzmeyi seven bu köpek cinsi aynı zamanda çok aktiflerdir. O yüzden evinizin bahçesi yok ise evde size sıkıntı yaratabilir.Yeme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Çünkü çok fazla kilolu olabilirler. Bu anlamda onlara özel olarak yapılmış mamalardan temin edebilirsiniz.

Yaklaşık 25-35 kg a kadar çıkabilen Golden Retriever cinsi köpeklerin mama durumları aktif olmasına göre verilmelidir. Daha çok aktif olan köpeklere biraz daha extra mama verilebilir. Bu durum pasif olan köpekler için tam tersidir.

Evde Beslenebilen Köpek Cinsi - Golden

Daha fazla hayvanlar ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki linkten kategorimize göz atabilirsiniz.

Tıklayınız…

İduk Bitig

Tarih, Bilim, Felsefe, Teknoloji, Spor ve daha aklınıza ne gelirse aradıklarınız artık İduk Bitig adresinde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir