İvesi Koyunu Özellikleri ve Yetiştirme- Yerli Irklar

Yerli koyun ırklarımızdan İvesi koyunu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Daha önce Akkaraman koyunu özellikleri’ni anlatmıştık tıklayarak o konuya da göz atabilirsiniz. İvesi koyunu Akkaraman koyunu kadar yaygın popülasyona sahip olmasa da İç Anadolu bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

İvesi Koyunu

İvesi Koyunları Genel Özellikler

İvesi koyunlarının genel özelliklerine sağlam vücut ve orta yapılı olmalarıyla başlayalım. Süt tipine uygun, ince fakat sağlam kemik yapılıdırlar. Vücut rengi beyaz-krem’dir. Baş bölgesi kirli sarı – kahverengi, siyah ve beyaz olmak üzere üç farklı renkte de olabilmektedir. Alında beyaz leke çoğunlukla görülmekle beraber, kulak ve burunda da lekeler, ayakta ise pigmentasyon bulunmaktadır. Kuyruk yağlıdır. Büyük, yağlı esas kuyruk kitlesinin üzerinde yağsız bir parça bulunur, yağlı bölümde ise en alttan başlayarak ortaya kadar uzanan çıplak bir oyuk görülür. Koçların boynuzları geriye, aşağıya doğru ve helezonik yapıdadır. Bunun yanında boynuzsuz ve hilal boynuzlulara da rastlanır. Dişilere gelince %10 oranında zayıf boynuz ve koç boynuzu gözlenebilir. Meme yapısına gelince süt verimi için uygundur. Meme ve meme başı formu değişkendir. (Dağda bayırda meme ile ilgili sorun pek yaşamazlar)

İvesi Koyunu Irka Özgü Özellikleri

Ülkemizde sıcak ve kurak iklime son derece iyi uyum sağlayan ivesi koyunu bu koşullarda uzun mesafe yol alabilir. Analık içgüdüsü gelişmiştir, güzel yavru bakar. Değişik çevrelere uyum sağlayabilen ve yüksek sürü içgüdüsü ile daha kolay yönetim sağlanabilen ivesiler diğer sütçü ırklarla bu özelliklerde ayrılırlar. İsrail’in bizden alıp ıslah ederek dünyaya tanıttığı “Avasi” koyun ırkı veya “İsrail İvesisi” diye geçen koyun ırkının atasıdır İvesi.

İvesi Koyunu Özellikleri

İvesi Koyunu Nerede Yetiştirilir

İvesi koyunun özelliklerinden ve uyum sağladığı iklim koşullarından bahsettik bunun üzerine basitçe marmara, ege, karadeniz ve akdeniz kıyıları hariç ülkemizde yetişir de diyebiliriz. Tam bir bölge vermek gerekirse de “Güneydoğu Anadolu Bölgesi” dememiz gerekir elbette.

İvesi Koyunu Verim Özellikleri

Kombine bir ırk diyebiliriz fakat süt verimi öncelikli bir kombine ırk demek daha doğru bir tanım olur.

  • Cidago yüksekliği: Erkekte 67cm, dişilerde 65cm’dir.
  • Vücut uzunluğu: Erkekte 63cm, dişide 60cm’dir.
  • Doğum ağırlığı: Erkekte 4.6kg, dişide 4.4kg’dır.
  • Ergin canlı ağırlık: Erkekte 75kg, dişide 50kg’dır.
  • Günlül canlı ağırlık artışı: Ortalama 260gr’dır.
  • Laktasyonda süt verimi: 172 litredir.
  • Laktasyon süresi: 185 gün civarındadır.
  • Yapağı verimi: 2 – 2.5 kg’dır.
  • Damızlık yaşı: 16 aydır.
  • Kuzu verimi: 1.1’dir.

İvesi Koyun Yetiştirme

Ülkemizde İvesi koyunu daha çok göçer sistemde yetiştirilmekteydi, günümüzde bunlar pek kalmadı diyebiliriz. Sıcak ve kurak iklime uyum sağlamıştır demiştik, buna rağmen soğuk karasal iklim koşullarında da yetiştirilebilir. Çöl şartları dediğimiz 40-45°C de bile sürü haline yetiştiriciliğini yapabilirsiniz. Yetersiz merada, masrafsız bir barınakta -rüzgar almayacak, ıslak olmayacak- iyi kötü beslenme ve bakım koşullarında rahatlıkla yetiştirilebilir. Kış dönemi haricinde meralarda hatta anızlarda otlatarak besleyebilirsiniz. Kış döneminde ise kuru ot ve az miktarda dane yem beslemesi İvesi koyunu için yeterlidir. Yalnız yağışlı ve nemli bölgelere adaptasyonda sıkıntı yaşamaktadır bu nedenle ağılınızın zemin ıslaklığı ve nem oranını takip etmeniz mühimdir.

Hayvanlar hakkında daha fazla bilgi için Tıklayınız..

İduk Bitig

Tarih, Bilim, Felsefe, Teknoloji, Spor ve daha aklınıza ne gelirse aradıklarınız artık İduk Bitig adresinde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir