Corona Virüsü: Evinizi Dezenfekte Etme

Bahar temizliği zamanı. COVID-19 ile evi dezenfekte etmeyi de düşünüyoruz. İyi haber şu ki, korona virüs çoğu dezenfektan tarafından kolayca yok edilebilir. Ama en iyi “dezenfektan” nedir ve ne değildir (örneğin sirke)? İşte karışıklığı gidermek için bazı gerçekler – ayrıca temizlik hakkında yararlı ipuçları.

COVID-19’un “bilgi” turlarının çoğu soyut ve kafa karıştırıcı görünüyor. Gerçekten ne kadar dezenfekte etmemiz gerekiyor ve nasıl? Önce “dezenfekte ederek” ne demek istediğimizi gözden geçirelim.

DEZENFEKSİYON NEDİR?

Biliyor musun? Aslında CDC tarafından tanımlanan farklı temizleme seviyeleri vardır. Her şey geride kalan mikrop ve mikrobiyal organizmalarla ilgilidir.

Temizleme: Görünür birikintileri, kiri ve tozu temizleyin. Bakterileri öldürebilir veya öldürmeye bilirsiniz.

Dezenfektan: Bakterilerin, virüslerin ve mantarların sayısını ve büyümesini azaltmak için kullanılırlar. Ördürmek için kullanılmazlar. Yiyecek hazırlama alanlarını, kapı kolları, ışık anahtarları, bilgisayar hizmetleri, cep telefonları, musluklar, merdiven rayları ve yatak çarşaflarını düzenli olarak dezenfekte etmeliyiz.

DEZENFEKSİYON NEDİR

Dezenfeksiyon: Virüsleri, mikropları ve mikroskobik organizmaları öldürmek, bulaşıcı mikropların yayılmasını durdurma gibi olaylar için her zaman bir dezenfektana ihtiyacımız yoktur. Dezenfektan ürünlerinin aşırı kullanımı dirençli mikroplar oluşturabilir. Bununla birlikte, evde hasta olan veya birinin bağışıklık sistemi zayıf olan bir dezenfektana ihtiyacımız var.

İpucu: Hem dezenfeksiyon hem de dezenfeksiyon için, tüm temizleyiciler (mendiller dahil) mikropları ve bakterileri etkili bir şekilde öldürmek için 4 ila 10 dakika boyunca bir yüzeyde kalmalıdır. Hızlı silme yeterli DEĞİLDİR. Dikkatlice ve özenle silinmelilerdir.

EVİNİZİ DEZENFEKTE ETMEK


COVID-19 ile uğraştığımızdan, dezenfeksiyon hakkında konuşalım. Şu anda bildiklerimiz:

1- COVID-19 günlerce sert yüzeylerde kalabilir.
2- Tüm sert yüzeyleri dezenfekte edin.
3- Yalnızca EPA onaylı dezenfektan maddeleri kullanın.
Dezenfekte ederken, tek kullanımlık eldiven giyin ve kullandıktan sonra atın.
Tüm tezgahlarınızı ve masaüstlerinizi, komodinlerinizi, cihazlarınızı, kapı kollarınızı ve musluklarınızı gerçekten dezenfekte etmeniz gerekiyor mu?

Belki de, evdeki hiç kimse hasta veya hasta hissetmedikçe ve hiç kimse eve girmediği veya iş, alışveriş veya iş için evden ayrılmadığı ve geri dönmediği sürece hasta olacağımızı düşünemiyoruz. Geri dönen ev üyeleri için bir dış mekan el yıkama istasyonu (kova su, sabun, kağıt havlu veya el havlusu) kurmayı düşünün.

Birisi semptom gösterirse, yüzeyleri virüsleri öldüren bir ürünle günde birkaç kez temizleyin.

HANGİ ÜRÜNLER VİRÜSLERİ ÖLDÜRÜR?


Cesaret verici haberler, koronavirüslerin öldürülmesi en kolay virüs türlerinden bazıları olduğudur. Dayanıklı değildirler ve iyi dezenfekte edici ürünlerle kolayca yok edilirler. EPA’ya göre, dezenfektanlar koronavirüs çevresinde koruyucu bir kaplamayı kırar, böylece başka bir hücreye yayılmaz.

1- Sabun ve su
2- Çamaşır suyu [Eldiven giyin! 1 galon suda 5 yemek kaşığı (1/3 fincan) çamaşır suyu veya 1 litre suda 4 çay kaşığı çamaşır suyu kullanın.]
3- İzopropil alkol (Seyreltmeyin.)
4- Hidrojen peroksit (Seyreltmeyin.)
Tabii ki, ürünleri doğru şekilde kullanmazsanız, tüm amacı yenersiniz. Tüketici Raporları tarafından geliştirilen bu ayrıntılı bilgi sitesine başvurun. Hangi ürünlerin ne zaman ve nasıl dezenfekte edileceğini, hangi ürünlerin kullanılacağını ve daha da önemlisi hangi ürünlerin çalışmadığını size söyler. Tüm dezenfeksiyon ürünleri için üreticinin talimatlarını izlediğinizden emin olun.

Önemli! Genel ev dezenfektanlarını karıştırmayın. Aşağıdaki kombinasyonlar organlara zarar verebilecek ve sinir hasarına, solunum güçlüklerine ve / veya boğaz yanıklarına neden olabilecek toksik buharlar oluşturabilir.

1- Çamaşır suyu ve sirke
2- Windex ve sirke
3- Çamaşır suyu ve amonyak
4- Ağartıcı ve sürtünme alkolü
5- Hidrojen peroksit ve sirke, çamaşır suyu veya amonyak
6- Çamaşır suyu ve klozet temizleyicisi
Yanlışlıkla karışmasını önlemek için tüm temizlik ürünlerinin etiketlerini kontrol edin. Bazı ürünler birden fazla bileşen içerebilir.

En iyi uygulama: Dezenfekte ederken, fark temizleme işleri için farklı ürünler tercih edebilmenize rağmen, asla karıştırmayın. Her temizlik işi için tek bir ürünle yapıştırın.

HANGİ ÜRÜNLER CORONAVIRUS’U ÖLDÜRMEZ?


İşte bazı kişilerin yardım ettiğini düşündüğü ancak gerçekte çok az şey yaptıkları birkaç ürün:

1- Beyaz damıtılmış sirke. Hepimiz sirkenin birçok harika ev kullanımı olduğunu biliyoruz, ancak korona virüsü öldüren bir dezenfektan değil.
2- Votka
3- Ev yapımı el dezenfektanları

EL YIKAMA, HALA EN İYİ SAVUNMA


Bir hatırlatma daha: El yıkama hala COVID-19’a karşı en iyi savunmanızdır. Fantezi gelmeyebilir, ancak doğru yapıldığında çalışır. Ellerinizi nasıl düzgün bir şekilde yıkayacağınıza bakın.

Elleriniz kurumuş hissetmeye başlarsa, nemlendirdiğinizden emin olun! Vücudunuzu mikroplara maruz bırakan çatlamış cilt istemezsiniz. Kuru eller ve cilt için rahatlama hakkındaki ipuçlarımıza bakın.

El yıkama uygulamanızı sürdürün, evde kalın, olumlu kendi kendine konuşmaya devam edin ve sevdiklerinizi evde veya uzaktan rahatlatın.

EL YIKAMA, HALA EN İYİ SAVUNMA

İduk Bitig

Tarih, Bilim, Felsefe, Teknoloji, Spor ve daha aklınıza ne gelirse aradıklarınız artık İduk Bitig adresinde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir