Sağlıklı Yaşamak için 7 Püf Nokta

Sağlıklı yaşamayı her birimiz isteriz, fakat bunun için doğru metotları mı uyguluyoruz? Sağlıklı yaşamak için 7 püf noktayı sizlere sunacağım; Bunları okumak, uygulamaya koymadıkça hiçbir işinize yaramayacaktır. Püf noktalardan da önemlisi bir söz vermeniz gerekiyor “kendinize” bunları uygulamak için çaba göstereceğinize dair bir söz…

Bu püf noktalar sizlere belki basit ve önemsiz gibi gözüküyor olabilir, fakat uygulamaya koyduktan sonra hayatınızın olumlu yönde değiştiğini kendiniz de fark edeceksiniz.

Sağlıklı Yaşamak için 7 Püf Nokta

1. Sağlıklı Yaşamak İçin Uykunuzu Düzenleyin

Uyku düzeni sağlıklı yaşamak için en mühim noktalarından biridir. Uyku düzeninizin bozuk olması veya uykusuzluk problemi yaşıyor olmanız; bağışıklık sisteminizin tam olarak çalışmamasına sebep olmakla birlikte, sizi olumsuz düşünmeye iter. Uykusuzluk aynı zamansa konsantrasyon bozukluğuna da sebebiyet verir.

Normal bir yetişkin insanın günlük alması gereken uyku miktarı ,araştırmalara göre günde en az 7 ile 9 saat arasındadır. Bu süre yaşa göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda sadece gerekli sürede uyumanız yetmemektedir. Uykunuzu düzene sokmanız da bu konuda oldukça önemli.

Sağlıklı bir Hayat için Uykunuzu düzenleyin

2. Sağlıklı Yaşamak İçin Beslenmenize Dikkat Edin

Beslenmek de sağlıklı yaşam için en önemli etkenlerden bir diğeridir. Bu konuda vereceğim püf nokta ise; Sarımsak tüketin, (Yemeklerin içerisine atılan 3 diş sarımsak ağzınızı kokutmaz) Türk kahvesi tüketin, (Abartmamak kaydıyla tabii günde bir fincan ideal) Meyve ve sebzeyi bol tüketin.Şeker ve tuzu hayatınızda azaltın. Mümkün olduğunca ekmeklerinizi tam buğday veya türevleri şeklinde tüketin.

Yemek öğünlerinizde en az bir adet karbonhidrat barındıran yiyeceklerden tüketmeye özen gösteriniz. Unutmayalım ki karbonhidrat fazla tüketildiğinde kilo almanıza sebebiyet verebilir. Bu nedenle yemeklerinizde balık,tavuk,kırmızı et gibi protein zenginliği olan besinlere de yer veriniz.

Sağlıklı Yaşamak İçin Beslenmenize dikkat edin

3. Sağlıklı Yaşamak İçin Hareket Halinde Olun

Hareket etmek, spor yapmak sizi hem zinde tutar hem de diyabet ve kalp rahatsızlığı riskinizi azaltır. Günlük 1 km yürümek veya tempolu bir sabah koşusu bile yeterli olabilir. Unutmayın hareket ettikçe hem zihniniz daha iyi çalışır hem de vücudunuz.

Spor hakında daha fazla ipuçlarına ve tavsiyeler için web sitemizden yardım alabilirsiniz. Tıklayınız…

Sağlıklı Yaşam İçin Hareket halinde olun

4. Sağlıklı Yaşamak İçin İlişkilerinize Önem Verin

Aileniz, eşiniz, dostunuz, arkadaşınız çevrenizde yakın hissettiğiniz her kim varsa onun ile daha çok sohbet edin, fikirlerinizi karşılaştırın, birlikte koşun, tiyatroya gidin, spor müsabakalarına katılın. Hani ne demiş yazar “İnsan insanın yurdudur.” aynen böyledir, yakınlarımıza hem ruhsal hem fiziksel olarak muhtacız bunu aklınızdan hiç çıkarmayın. Kimseyi üzmeyin ve kimsenin sizi üzmesine müsaade etmeyin. Böylelikle daha mutlu bir insan olursunuz ve mutluluk birçok hastalığı önlemekte büyük bir etken olmakla birlikte mevcut hastalığınızı yenmenizde de size yardımcı olur.

Araştırmalara göre pozitif düşünen ve hayata olumlu bakan insanların daha rahat ve huzurlu bir hayat sürdüğü kanıtlanmıştır. Başımıza gelen kötü durumlardan yakınmak yerine olaylardan ders almayı başarmalıyız. Olaylara bu yönden baktığınız taktirde daha sağlıklı ve huzurlu bir hayat sürebilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam sürmek İçin İlişkilerinize önem verin

5. Sağlıklı Yaşamak İçin Sıvı Tüketiminize Dikkat Edin

Sıvı tüketimi denilince aklınıza ilk gelen sıvı “Su” olacaktır gayet tabii. Su içmeyi ihmal etmeyin yeteri kadar su içtiğinizden emin olun. Su, sindirim sisteminizden tutun cilt sağlığınıza kadar birçok konuda vücudunuzda görev yapar. Diğer sıvılara gelince; çayı şekersiz olmak koşuluyla içmenizde bir sakınca yok, fakat fazla kahve içmek vücudunuz için zararlıdır. Asitli içecekler ve meyve aromalarının da sağlıklı olduğu söylenemez, taze sıkılmış meyve suyu veya ayran çok daha sağlıklıdır.

Sağlıklı Yaşamanız İçin Sıvı tüketiminize dikkat edin

6. Sağlıklı Bir Hayat İçin Bağımlılık Yapan Maddelerden Uzak Durun

Sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapan her madde sağlıksızdır. Bu maddelerin verdiği fiziksel zararın dışında, bağımlılık yapıyor olmaları psikolojik olarak size büyük zararlar verir. Bu maddeleri kesinlikle hayatınızdan çıkarın, kullanıldığı ortamlarda bulunmamaya çalışın. Her hangi bir maddeye bağımlı olmamak; psikolojik olarak sizi daha güçlü ve güvende hissettirir.

Bağımlılık yapan maddelerden uzak durun

7. Sağlıklı Bir Hayat Sürmek İçin Güneş Işınlarına ve Radyasyona Dikkat Edin

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine ve radyasyona maruz kalmayın. Bronzlaşmak için saatlerce güneşte beklemeyin, “her şeyin fazlası zarar” sözü aklınızın her zaman bir köşesinde bulunsun. Vücudumuzun güneşe de ihtiyacı var diyorsanız; güneşin doğduğu sabah saatlerinde güneşe çıkıp yürüyün, günümüzde hayat çok da erken başlamıyor, daha erken uyanıp sabah güneşinde yapacağınız 1 saatlik bir yürüyüş hem huzur verir hem zinde bir gün geçirmenizi sağlar.

Sağlıklı yaşamak için 7 püf nokta’yı sizlere sunmuş bulunmakla beraber hepsini tam manasıyla uygulamadığımı itiraf etmek istiyorum; 2 ve 7. Maddelerde biraz zorluk çeksem de diğer 5 maddeyi yerine getiriyor olmak ve bu iki maddeyi unutmadan uygulamaya çalışmanın bir çok faydasını gördüm, görüyorum.

Sağlıcakla kalın kendinize önem verin, kendinize dikkat edin.

Güneş ışınlarına ve radyasyona dikkat edin

İduk Bitig

Tarih, Bilim, Felsefe, Teknoloji, Spor ve daha aklınıza ne gelirse aradıklarınız artık İduk Bitig adresinde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir