Plevne Savaşı (93 Harbi)

Plevne savaşı, Plevne müdafaası veya 93 Harbi olarak tarihe geçmiş olan Osman Paşa’nın eşine ender rastlanır mücadelesidir.

Plevne Savaşı Kimler Arasında Yapıldı

Rusya’nın Osmanlı topraklarına saldırmasıyla başlamış bir savaş olmakla beraber daha sonra savaşa Rusya taraftarı olarak Romanya da katılmıştır, yani Rusya-Romanya ve Osmanlı arasında yaşanmış bir savaştır biraz sonra bahsedeceğiz.

Plevne Savaşı Ne Zaman Yapıldı Neden 93 Harbi Denildi

Plevne Savaşı 19 Temmuz 1877 de başlamış yine 1877 nin 10 Aralığında sona ermiştir, dolu dolu bir savaştır. Tarihlerden de anlayacağımız gibi Osmanlıda İkinci Abdülhamid, Rusyada ise Çar İkinci Alexander dönemiydi. Bu savaşa 93 Harbi denilmesinin nedeni ise aynı yıl içerisinde başlayıp biten bu savaşın Rumi takvimde 1293 senesine denk geliyor olmasından ibaret, üzgünüm ki efsane falan anlatamıyorum 🙂

Plevne Savaşı Ne Zaman Yapıldı Neden 93 Harbi Denildi

Plevne Müdafaası Nasıl Gerçekleşti

Savaşın baştan sona gidişatını yani Plevne Müdafaasının nasıl gerçekleştiğini anlatacağımız en heyecanlı kısıma gelmiş bılunuyoruz:

Savaşın ilk seyir noktası Kafkasya ve Tuna boyları olmak üzere iki cephede başlıyor, savaşın ikinci ayına gelindiğinde Vidin ve Rahova bölgesindeki Osman Paşa, Tuna’yı geçmenin ve savaşı düşman topraklarında yürütmenin daha iyi sonuçlar vereceğini düşünüyor ancak kesin emirlerle bu düşüncelerinden alıkonuluyor. Bunun yanında Rumenler Tuna nehrinin karşısında istihkamlar kurmaya başlayınca Osman Paşa hemen bunu engellemek istedi, Tuna cephesi başkomutanı Abdülkerim Paşa toplanan mecliste Osman Paşa’ya yine yetki vermedi. Osman Paşa’nın yetki kısıtlamasıyla aldığı kararları uygulayamaması üzerine Rus orduları Şipka Geçidini ele geçirdi, Sultan Abdülhamid bu gelişmeden sonra bir savaş meclisi topladı ve Osman Paşa’ya Plevneye yürümesi emrini verdi.

Plevne Müdafaası Nasıl Gerçekleşti

Osman Paşa’nın birliği 25 tabur piyade, 12 bölük süvari, 48 sahra ve 6 dağ topundan oluşuyordu. Osman Paşa’nın Plevneye yürümesi 7 gün sürdü. Osman Paşa Plevneye top tuttu hemen ardından genel bir saldırıya başladı ve Rus güçlerini bozguna uğratarak geri çekilmek zorunda bıraktı. Ruslar Plevnede 3000 dolaylarında ölünün yanında çok sayıda silah ve mühimmatı arkalarında bırakmışlardı, Osım suyunun karşı kıyısına çekilmiş olan Ruslar Çar İkinci Alexander başkanlığında savaş meclisini topladı ve savaşa devam etme kararı çıktı.

Osman Paşa Plevne’nin savunmasını güçlendirmek için – Plevne’de güçlü bir savunma hattı yoktu – toprak tabyalarla bi savunma kurmaya çalıştı. Bu arada Türk ordusu Vidin’den gelen destek kuvvet ile 23.000 askere ulaştı. Rus birlikleri de boş durur mu asker ve topçu sayısını arttırıp 50.000 asker, 184 topçu kuvvetiyle Plevne’ye saldırıya geçti. Osman Paşa o kadar zekice ve profesyonelce bir savunma hattı oluşturmuştu ki, aradaki afâki asker farkına rağmen Rus ordunu mükemmel bir bozguna uğrattı. O kadar ki Türk ordusu 100 şehit ve 400 yaralı verirken Rus ordusu buna mukabil 7300 asker kaybetmişti. Osman Paşa’nın bu büyük dehasını 7300 Rus askerini öldürürken sikah ve cephane ele geçirmeyi de ihmal etmedi.

Osman Paşa

Osman Paşa, Rus ordusunu Niğbolu – Rusçuk – Şipka üçgenine sıkıştırdı. Bir buçuk ay boyunca toparlanmaya çalışan Rus ordusu çareyi; Petersburg’daki hassa tümenlerinden, çeşitli sınıflardan ve Romanya kralından aramaya başladı. Romanya Kralı Carol 3 piyade tümeni ve 1 süvari tümeninin yanı sıra 108 topu Rus kuvvetlerine destek olarak gönderdi. Rusya’nın askeri gücü, topladığı desteklerle birlikte 100.000 asker ve 432 topa ulaşmış oldu. Ordunun başına ise bizzat Romanya kralı Carol geçti, kurmay başkanı ise Rus General Totleben oldu. Plevneyi müdafaa edecek kuvvet ise yalnızca 30.000 civarındaydı ve Osman Paşa komutasında.

7 Eylül’de sabah saatletinde başlayıp 11 Eylül’e kadar süren yoğun topçu saldırısının ardından Osman Paşa’nın üzerine çok büyük bir kuvvet geliyordu, Türk ordusu Plevneyi vermemek için göğüs göğüse çarpıştı. İnanması çok güç bir zafer daha kazanan Osman Paşa düşmanı püskürtmeyi başarmıştı. Rus ordusu 16.000 Romen ordusu 5.000 asker kaybı verirken, Türk ordusu 4.000 şehit vermişti. Taaruz kuvvetlerinin verdiği toplam 21.000 kayıbın içerisinde 3 general ve 350 subay da yer alıyordu. Bu büyük hezimet üzerine Rus ordusu şehri tamamen ablukaya aldı, yoğun bir destek toplama çabasıyla bu sefer 150.000 askere ulaştı, Sofya-Plevne yolunu kesmek için ise 35.000 asker sayısına sahip General Gurko hazırda bekliyordu, Plevneye destek gelmesi artık imkansızdı. Osman Paşa, az sayıdaki Türk ordusunun başında savaştan çekilmeyi aklının ucundan bile geçirmiyordu.

Osman Paşa kararını vermişti, güçten düşmüş bu kadar az asker sayısının karşısında yetersiz erzak ve cephane ile dayanması mümkün değildi. Huruç saldırı yaparak askerleriyle birlikte şehirden çıkmayı düşündü ve hemen harekete geçti. Osman Paşa düşmanın ilk savunma hattını yardı, ikinci savunma hattımı aynı şekilde geçti son savunma hattında başlatılan bu huruç saldırısının başarıya ulaşacağı o son dönemeçte, düşmanla bire bir savaşan Osman Paşa yaralandı, saldırı bir anda durdu ve Türk ordusu 2500 şehit daha vererek Plevne’yi kaybetti, kaybetmenin bile şanlısı…

Rus ordusu başkumandanı Nikolay ve Romen Kralı Carol, Osman Paşa’yı sonsuz saygıyla karşıladılar. Rus Çarı İkinci Alexander büyük komutan Gazi Osman Paşa’yı yakînen tanımak için Plevneye geldi, Osman Paşa’nın üstün askeri dehası ve inanılmaz mücadele veren Türk ordusunu gözleriyle gördü. Osman Paşa’nın kılıcını teslim eden Çar Alexander, Paşayı üniformasıyla Osmanlı Payitahtına gönderdi, İkinci Abdülhamid Osman Paşa’yı Payitahtın limanında karşıladı. Bu büyük müdafaa için Türk milleti Osman Paşa’ya marşlar besteledi…

Tarih konusunda eşine ender rastlanan bu müdafaa gibi daha birçok konuyu ele alacağız, tabii meraklılarına. Tarih bilinciyle, tarihi doğru öğrenmemiz dileğiyle…

Daha fazla tarih ile ilgili içerik için Tıklayınız…

İduk Bitig

Tarih, Bilim, Felsefe, Teknoloji, Spor ve daha aklınıza ne gelirse aradıklarınız artık İduk Bitig adresinde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir